reklama

Dobrá palacinka nikdy nie je zlá

Palacinky sú ako pizza. Takmer každý ich má rád, a môžte do nej strčiť prakticky čokoľvek. Sú vynikajúce ako dezert, ku káve, na raňajky, ako hlavný chod, či len tak na zahryz. Nič sa nedá skaziť obyčajnou klasikou, rovnako tak sa z nich môže stať umelecké dielo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Tenučké opečené cesto je mojim najobľúbenejším pokrmom, dokázala by som palacinky jesť každý deň (čo som potvrdila na nedávnej dovolenke, kde boli na dennom poriadku). Jedna z ich výhod je, že sa dajú jesť naslano (medzi obľúbené kombinácie patrí brokolica a kukurica - olivy a kukurica - paradajka a uhorka - a tiež k tomu kuracie mäso), a po pridaní cukru samozrejme nasladko (tradičný tvaroh, džemy, nutela, zmrzlina, ovocie).

V kuchyni trávim čas rada, keď som sama doma a nik na mňa nemôže škaredo zazerať, že "to sa nerobí", tak sediac na linke. Ruky si zväčša nevedomky utieram do nohavíc, povinnosťou je teda zástera po boku. A keďže umelkyňa som nielen srdcom, ale mám na to i papier, málokedy dokážem odbiť palacinku len marmeládovým pohladením (i keď aj bez náplne má čosi do seba). Ponúkam recept na tri typy mňamiek, ktoré sa po prvotných experimentoch u nás doma veľmi osvedčili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základom je, ako inak, cesto

Potrebujeme vajcia, múku a mlieko. Je fajn oddeliť bielky, pretože s ich využitím sa zvyšuje trhacia schopnosť palaciniek. A môžte sa potom aj potrhať, celistvé nebudú. Múku používam polohrubú, nič však neskazíte hladkou, či miešanou (hladká+hrubá). Mlieko možno z malej časti nahradiť vodou. To napríklad keď na dovolenke v jeden deň spravíte palacinky z pol krabice dostupného mlieka, na druhý deň si z neho dáte do troch káv, máte chuť na ďalšie palacinky a obchod je ďaleko.

Pri sladkých samozrejme pridávame ešte cukor, keďže plnka je sladká vždy dosť, stačí naozaj málo - dve lyžice (aj menej). Mojim názorom je, že cukor sa nevyužíva na osladenie, ale na dosiahnutie pekne hnedého povrchu. Navyše sú palacinky chrumkavé a cítiť ich za karamelom. Do slaných cukor nepridávam, až na nedávnu výnimku, keď som sa prosto sekla. Bráško však nič necítil - až kým som mu jednu z ingrediencií nepriznala. Potom sa mu sladké zdali byť, no neprekážalo. Na obrázku viditeľný rozdiel v sfarbení medzi palacinkou bez cukru a s cukrom

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Palacinkovač, moja (tajná) zbraň

Jeden z dôvodov, prečo som z palaciniek tak nadšená. Palacinkovač dostala pred rokmi mamča od svojej sestry na Vianoce, a doteraz pri každom vytiahnutí (teda aspoň raz do týždňa) nezabudnem spomenúť, že to bol jeden z najlepších darčekov, aké nám kedy do rodiny pribudli. Nie je potrebné používať olej či maslo (priam naopak, s podmazaním sa palacinky robili horšie) ako pri panvici, palacinky sa na povrch nelepia.

Cesto na palacinky priamo po domixovaní (pre frajerov mixéry, pre dovolenkujúcich, čo sú radi za každú misku v kuchyni, stačí ručne) potrebuje oddych, zatiaľ si teda môžme pripraviť prílohu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Lica-rica" palacinky (tip na slanú verziu) A ko som už vyššie spomínala, pri slaných palacinkách dominuje zelenina a kuracie mäso. Kúsky kuracích pŕs zvyknem namarinovať s karí korením, k zelenine - najmä ak ide o kombináciu paradajka-uhorka - neodmysliteľne patrí provensálske korenie. "Lica-rica" palacinky sú zo slanej verzie doma najznámejšie, ide o kombináciu broko lice a kuku rice , podstatnou prísadou je syr.Brokolicu umyjeme a za pomoci "toho dierkovaného, čo neviem ako sa volá a dusím v tom zeleninu" (doma oficiálne používaný názov) ju v pare podusíme. Stačia tak tri minútky, nech je mäkká, no zároveň nech nezhnedne (to už je rozvarená, a priznajme si rovno, jeden z dôvodov, prečo deti brokolicu rady nemajú). Potom ju nakrájame a spolu s kukuricou chvíľu povaríme na masle v tom super hrnci, čo naši dostali ako svadobný dar od kamošov. Ak podobný dar doma (na dovolenke) nemáme, postačí panvica. Dochutíme štipkou soli, korenia, a pár kvapkami sójovej alebo worchestrovej omáčky (laik nespozná rozdiel, v konečnom dôsledku ani odborník).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Plnka je hotová raz-dva, stačí vytiahnuť oddýchnuté cesto, spraviť z neho palacinku, a môžme plniť. Mimochodom, klasikou sú okrúhle palacinky (zrejme vďaka tvaru panvice), na palacinkovači však pri slaných robievam obdĺžnikové. Prečo? A prečo nie... Pri plnení odporúčam nechať kraje na pokoji, aby sa plnka nevysypávala. Posypať strúhaným syrom (ak sa nechce strúhať, aspoň nakrájať na plátky/kocky/kvádriky/keď sme veľmi šikovní tak guličky či hviezdičky), zrolovať, na vrch opäť syr. A dobrú chuť!

"Snehulienka" palacinky a "Maruška" palacinky (tip na sladkú verziu)

Klasikou je už spomínaný džem, mliekom utretý tvaroh so škoricou, orechové palacinky, či s rôznym ovocím alebo zmrzlinou. Mňamku som mala nedávno v Maďarsku - palacinky s makom poliate sladkými višňami a teplým sirupom. Výborné sú aj palacinky potreté nutelou, do ktorých zabalíte štvrťku banána. Ja predstavujem dve z ovocných verzií. "Snehulienka" preto, lebo jablká a sneh. Ten z bielkov, takže pokojne aj v auguste. Ide o trochu vytunovanú snehulienku, pôvodne som robila plnku len z jabĺk. Keďže však bielka pri robení cesta odkladám, prečo ich nevyužiť touto cestou.

Jablká umyjeme a nakrájame (kocky/plátky), navrstvíme do misky (osvedčila sa miska z jenského skla), pričom pomedzi vrstvy posypeme škoricou a cukrom, ja prihodím aj oriešky, pri klasickom variante snehulienky pridáme aj maslo, aby sa mali jablká čoho napiť a nevyschli, inak osladené bielka vyšľahané v sneh. Potom šup do rúry či mikrovlnky (tak 10 minút na 200°), následne na palacinky, a do úst. Na "Marušku" potrebujeme jahody a vanilkovú zmrzlinu. Ja som Marušku doma nemala, nemal kto zbehnúť k Dvanástim po vanilkovú zmrzlinu, takže na snímke len s jahodami, ktoré na rozdiel od zmrzliny v záhrade narástli. V hrnci necháme skaramelizovať cukor a v takomto sladkom sirupe chvíľku povaríme nakrájané plody (stačí ich tam vlastne obaliť). Na palacinku (spolu so zmrzlinou) a rýchlo zjesť, kým sa dielo neroztopí! Čísla na záver (pre tých, ktorí nezvládajú odhady; pri 2-3 platí 2 veľké, 3 malé)

CESTO: 2-3 vajcia (len žĺtky), 200-250g polohrubej múky, 0,5l mlieka, cukor.

LICI-RICI: 200-220g brokolice, 250g mrazenej kukurice alebo jedna konzerva (200-280g), soľ, korenie, sójová omáčka.

SNEHULIENKA: 2-3 jablká, škorica, cukor, maslo.

MARUŠKA: 200-220g jahôd, cukor, vanilková zmrzlina.

Z daného množstva cesta možno spraviť 14-20 palaciniek (podľa podmienok, tvaru a veľkosti).

Toľko moje tipy, v diskusii rada privítam tie vaše!

Dominika Handzušová

Dominika Handzušová

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kdesi vo mne sa skrýva umelec, lenivý, zasnívaný, komplikovaný, milujúci samotuhoci nemám rada "crowdy", zimné štadióny v čase hokejovej sezóny sú mojim prvým domovommožno až pridobre si uvedomujem realitu, preto ostávam (naivným) optimistoma ešte knihy, škorica, Fínsko, čokoláda, snehové vločky, vlčie maky a slnečnicehokejovo presťahovaná na HP... Zoznam autorových rubrík:  zo zákulisia majstrovstievhokejové návratyhokejové návraty 2008/2009hokejové návraty 2007/2008juniori bavia 2007/2008hokejové návraty 2006/2007občasníček mužstvavýročníčekHUNDRED-SPIRED by 3.Brhodezian ridgebackdetičky :)))words i wish i wroteA life less ordinaryscribblesmyš-lienky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu