Tatranský pohár 2007

Jubilejný, 60. ročník najstaršieho hokejového turnaja na Slovensku, po Spengler Cupe najstaršieho v Európe. Turnaj o Tatranský pohár. Po letnej príprave a pár prípravných zápasoch je v Poprade každému jasné, že sezóna hokejovej extraligy sa blíži.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Po úvodnom zápase A skupiny (Slovenská dvadsiatka porazila svojich rovesníkov zo Švajčiarska 3:1), sa hľadisko slušne zaplnilo. Veď domáci tím kamzíkov privíta na svojom ľade majstra ostatnej sezóny - Slovan Bratislava. Pred začiatkom zápasu sa na ľade objavili najvýznamnejšie postavy popradského hokeja, ktorý oslavuje svoju osemdesiatku, aby si prevzali ceny za svoje zásluhy. Štadiónom dozneli zvučné mená a na ľad naskočili súčasné ´hviezdy´ :)

Gól prišiel rýchlo. Po úvodnom tlaku domácich využili hostia presilovku. Kropáča sme nechali postávať pred bránou a tak v pohode tečoval Kováčikovu strelu od modrej. Poprad akoby sa zľakol, do pásma sa domáci dostávali len štrikovačkami cez celé klzisko, a keď už boli tam, kde byť chceli, hostia si puk vzali späť a otočili to na druhú stranu. V prvej tretine už gól nepadol, hoci príležitostí bolo na oboch stranách. Šimonovič i Hovi si však dokázali poradiť s každou strelou.

Presne dvadsať minút a tridsať sekúnd od prvého gólu - toľkopotrebovali kamzíci, aby Hoviho prekonali. Turoň obišiel obranu hostí aVrbata vyrovnal. Domáci razom ožili. Po tom, čo Kubus ukradol súperompuk a na Hoviho vystrelil, sa za pomoci jedného z hostí zviezol na ľada dlho ostal ležať pri mantineli. Držal sa za koleno a mával, aby sahra zastavila a bol k nemu privolaný lekár. Po menšej konzultácii,zatiaľčo hlavný rozhodca vylúčil Bambúcha a Kropáča (len čo Kubus ostalležať, Slovan vyrazil dopredu a snažil sa o zakončenie, títo dvaja sado seba v rohu pustili), Kubus sa za pomoci doktora a dvoch spoluhráčovodplazil do kabíny.

Poprad pridal ďalší gól, počas hry štyroch na štyroch sa k Hoviho bráne predral Marcel Haščák vyslaný Martinom Segľom a jeho strela prešla za brankára hostí. V poslednej tretine Slovan potreboval len trinásť sekúnd presilovky, aby vyrovnal. Devečka od modrej posunul Kapušovi a ten nezaváhal. Čosi vyše dvoch minúť čistého času a Slovan už viedol - Uram v rohu vybojoval puk, Gráčik prestrelil Turoňa i Šimonoviča. Poprad sa však nevzdával. Z Marcela Haščáka nám rastie profesionál, čo dokumentuje i jeho gól z času 49:25. Halajova strela sa odrazila k ľavej tyčke Hoviho brány. Marcel to skúsil najprv do brankára a keď neuspel, rozumne puk zobral, otočil to poza bránu až dopredu a prestrelil matlanicu, nádherné vyrovnanie!

Ani nie o minútu Poprad viedol. Gól bol uznaný až po konzultácii s videorozhodcom, no tlak domácich sa predsa vyplatil a s pomocou hľadiska dokázali poraziť odvekého rivala z hlavného mesta.

Na druhý deň sme v zápase A skupiny mali možnosť vidieť zlepšenie zo strany slovenských mladíkov - ich hra nebola tak rozháraná a dokázali poraziť tím seniorov Noweho Targu 6:2. Touto výhrou si juniori zabezpečili prvenstvo A skupiny a zaslúžene sa dostali do finále.

Na večerný zápas domáceho Popradu s českým extraligistom Vítkovicami bolo zvedavých 2350 divákov. Očakávali sme vyrovnaný súboj. Spočiatku mali navrch domáci, naštartovaní úvodnou presilovkou, svoj tlak dokázali v polovici tretiny premeniť v gól, keď Valečkovu strelu dorážal Jabrocký (konečne sa trafil do puku, hurááá!!! :)). Vítkovice však v druhej časti využili menšie zaváhanie Popradupri striedaní a Heš vyslal Proroka na Šimonoviča; stav bol vyrovnaný. V druhej tretine sa tímy striedavo držali v pásme, i tie najčistejšie šance (veľa ich ale nebolo) však brankári pokryli. V tretej tretine bolo na oboch mužstvách cítiť chuť po víťazstve, brankári sa dostávali do čoraz nepríjemnejších situácií, no zostali čistí. Tridsať sekúnd pred koncom Pinc zachytil puk na bránkovej čiare, muselo sa teda predlžovať. Hostia začínali oslabení, no po tom, čo sa Ujčík vrátil na ľad, strelec úvodného gólu fauloval. Vítkovice túto šancu využili a gólom Weissmanna si zo zápasu vzali dva body. O tom, kto sa o zlato pobije s výberom Slovenskej reprezentácie do 20 rokov, rozhodne piatkový večerný zápas.

V tom prvom si Nowy Targ poradil s repre výberom mladých Švajčiarov a s výsledkom 6:3 mal plné právo na postup do boja o bronz. Budú hrať s Popradom, alebo so Slovanom?

Táto tajnička sa mala rozlúštiť v zápase B skupiny, kde sa stretli Slovan s Vítkovicami. Vítkovice nabudené nemohúcnosťou Slovana Köhlerom strieľajúcim popri ľavej žrdi otvorili skóre. Hra sa potom kúskovala vylúčeniami, počas presiloviek sa však neukázali žiadne pekné momenty. V druhej tretine zvýšil náskok Petrovický po presnej strele Barinku. Slovan to akoby vzdal, počas presiloviek nevymyslel nič svetoborné, Vítkovice dokonca nemali problém kde-tu vyraziť do brejku. Zmeniť stav sa nepodarilo ani snaživému Lažovmu útoku. Začiatok tretej tretiny znepríjemňovali Hovimu strely Vítkovic - Ujčíkove predieranie sa napokon vyplatilo a hostia viedli 3:0. Slovan sa naďalej nikam neponáhľal, akoby bol so zápasom o piate miesto úplne spokojný. V čase 46:10 však predsa Pruseka dokázali prekonať, keď Uram poslal odrazený puk pod hornú žrď jeho brány. Následne Slovan trochu ožil, no stav už nezmenilo ani odvolanie Hoviho. Hoci Slovan hral presilovku, a teda v šiestich na štyroch, vynikajúci obranca Vítkovic Jurečka dokázal dostať puk von z pásma a skusmo to namieril na súperovu bránu. Trafil tyčku a odrazený puk poslal len cez bránkovisko, no jeho tím zdolal majstra Slovenska a postúpil do finále.

V sobotu sme sa mali dozvedieť konečné poradie turnaja.

Zápas o piate miesto, Slovan - Švajčiarsko U20, sa odohrával pred zhruba päťdesiatimi divákmi (fakt, ja som ich počítala!). Nebol to však pohľadný hokej. V prvej tretine Slovan svoje skúsenosti ani neukázal, nieto ešte, aby ich využil v hre. Mladí Švajčiari bez problémov napádali súpera, ten sa ani v presilovkách nedokázal poriadne usadiť v pásme. Do druhej tretiny Slovan nabehol ako vymenený, v sedemnástej sekunde už viedli gólom Urama, o šesť minút v presilovke skóroval Kapuš. Na záver tretiny, ktorú jasne ovládli hráči v tmavomodrých dresoch, získali presilovku, sekundu pred koncom zvýšil náskok Sersen. Slovan naozaj zaktívnel a Švajčiari sa mali čo obracať. V tretej tretine Švajčiari ukázali sympatickú snahu, Hasani v druhej minúte nastrelil v peknej šanci žrdku, o desať minút sa blysol Haas, Chovan však stihol zachytiť puk tesne pred čiarou. Slovan sa nikam neponáhľal; v 47. minúte Lažo v typickom úniku po pravej strane do vinkla Conzovej brány. O tri minúty v presilovke Kmeč po peknej kombinácii zvýšil na 5:0. V 59. potvrdil piate miesto šiestym gólom Devečka.V súboji o tretie miesto sa stretol domáci Poprad s Nowym Targom, s ktorým už na začiatku svojej prípravy nemal problém. Už v piatej minúte využili presilovku, keď Kasíkovu bombu od modrej tečoval Martin Segľa. To však malo divákom na túto tretinu stačiť. Do druhej tretiny nakorčuľovali obe mužstvá aktívnejšie, po šanciach, v ktorých vynikli brankári, Mašlonka nemal problém s pukom od Jasovského, Podlipni však bleskovo odpovedal na druhej strane. Bucovi sa to ale nepáčilo a tak príklepom poslal puk do vinkla. V minúte a 41 sekundách teda padli tri pekné góly. Hra sa potom ukľudnila, obe mužstvá si na seba dávali pozor. V polovici tretej tretiny ale domáci zaspali a Nowy Targ sa na nich prekvapivým gólom Rozanskiho dotiahol. Nasledoval hokej plný nepresností, zápas zakončila mladá hviezda Haščák, ktorý si Rajskiho pekne vytiahol a blafákom zakončil na 4:2. Do finálového súboja naskočili Slovenskí juniori tak, ako sa patrí, vyspelejšieho súpera sa nezľakli, ba narobili im i problémy. Činil sa hlavne Čaládiho útok, kapitána mladíkov sme počas piatkového večerného zápasu trocha podpichovali, a výrok, že prepíšu históriu, sa snažili plniť na sto percent. Dokonca pekným gólom Juríka otvorili skóre, Hudáček na druhej strane ostal čistý. Vítkovice mladíkom v druhej tretine dvoma gólmi schladili hlavy, najprv Jurečka bombou dostal puk pomedzi brankárove betóny, potom Weissmann prehodil puk ponad ne a stav sa otočil. Slováci však nezložili hokejky, stále dobiedzali, no Prusek sa už mal na pozore. V tretej tretine sa Hudáček nestihol presunúť za pukom odrazeným od zadného mantinelu, Weissmann tak strelil tretí gól do jeho brány. Slováci neustále bojovali, Vítkovice však ukázali svoje skúsenosti, po peknom presilovkovom signáli zvýšil na 4:1 Šimíček. Po ôsmich minútach sa puk opäť ocitol za Prusekom, tentokrát ho tam lovil po Češíkovej dorážke. O tridsať sekúnd sa radovali Vítkovice, Hudáček na Hruškovu strelu nezareagoval dosť rýchlo. A o necelú minútu spravili chybu Vítkovice, Havlíček sa dostal k strele, Prusek ešte vyrazil, Havlíček už zrazený na ľad, no posunul puk na Ďuriša a ten strieľa na turnaji svoj piaty gól. Stav sa už nemenil, a tak po sympatickom výkone Slovenská dvadsiatka skončila na striebornej priečke, Vítkovice obhájili zlato.

obranca: Pavel Trnka (Vítkovice)

útočník: Petr Hubáček (Vítkovice)strelec: Oliver Ďuriš (Slovensko "20")

Dominika Handzušová

Bloger
  • Počet článkov:  173
  •  |
  • Páči sa:  0x

kdesi vo mne sa skrýva umelec, lenivý, zasnívaný, komplikovaný, milujúci samotuhoci nemám rada "crowdy", zimné štadióny v čase hokejovej sezóny sú mojim prvým domovommožno až pridobre si uvedomujem realitu, preto ostávam (naivným) optimistoma ešte knihy, škorica, Fínsko, čokoláda, snehové vločky, vlčie maky a slnečnicehokejovo presťahovaná na HP... Zoznam autorových rubrík:  zo zákulisia majstrovstievhokejové návratyhokejové návraty 2008/2009hokejové návraty 2007/2008juniori bavia 2007/2008hokejové návraty 2006/2007občasníček mužstvavýročníčekHUNDRED-SPIRED by 3.Brhodezian ridgebackdetičky :)))words i wish i wroteA life less ordinaryscribblesmyš-lienky